פורום קידום אתרים
ZEFO Efficient SEO Platform - סט כלים מושלם למקדמי אתרים
+ הגב לאשכול זה
מציג תוצאות 1 עד 8 מתוך סך הכל של 8

אשכול: קמפיין נגישות לאינטרנט - כפיה נוספת?

קמפיין נגישות לאינטרנט - כפיה נוספת?

"זה לא שאני לא רוצה לגלוש באינטרנט, אני פשוט לא יכול"

סיסמא חזקה ולפי הסטטיסטיקות של "נגישות ישראל" מתברר ש-25% מכלל האוכלוסייה לא יכולים לגלוש באתרים שלנו, ועוד 37% מתקשים.

משפט מעניין שתפס אותי:
    לאחרונה אף נמצא שאתר נגיש מגדיל את כמות הכניסות שלו ב 8-14 אחוז ממנועי חיפוש כגון גוגל.
    הנגשת אתר אינטרנט הינה פעילות חובה לכל מי שרוצה את הגדלת כמות הגולשים באתרו וכל מי שערכי השוויון עומדים כנגד עיניו.
    אני בספק שלא מדובר במשפט שאמור להכריח כביכול ולגרום לאתרים לרצות לעשות זאת, שכן הוספת שמע ברגע לא תישמע על ידי גוגל, ואני לא חשוב שאכן זה ישפי במדיה כלשהי.

מה שעוד הפתיע אותי זה המשפט הבא:
    בשנה הבאה יכנסו לתוקפן תקנות נגישות השרות אשר יחייבו הנגשת אתרי אינטרנט לפי החוק.
    מה עם היכולת של בעלי האתרים להחליט בנוגע לאתרים שלהם, זה כאילו מכריחים אותנו איך לבנות את האתרים שלנו, בעיקר שבעלי מגבלויות לא יכולים לתפקד בחלקם בדיוק בגלל המוגבלות שלא תאפשר להם זאת, אז לתת להם גישה לתוכן בו לא יכולו לתפקד לא בהכרח יעזור.

בכל מקרה קמפיין הנגישות לאינטרנט בטלויזיה, למי שרוצה לעיין יש שמה המלצות (אני ממש מציע לקמפיין הזה לקחת את עצמו בידיים ולשנות את ההצעות לפי התקנים ולהציע תמיכה רחבה בנושא, כי תכלס זה משהו שלא הגיוני לכפות על אנשים, וההסבר הממוצע שמה ממש לא מתאים לדעתי).

ולאנשים שרוצים לקחת את זה ברצינות בלי ההמלצות (שחלקן מוגזמות) של נגישות ישראל:
    KCS - אנשים עם מוגבלויות באינטרנט

דעתי:
    כפי שניתן לראות העניין שעוד שנה יכפו עלינו את התקנות נשמע לי מוגזם, ואני מדוה שאולי איך שכתבו שיש לעשות את התקנות לא בצורה ממוצעת (למרות שיכלו יותר טוב), אבל בכל זאת הלכפות הספיק לי כדי להחליט שאני לא ממש הולך לתמוך בדבר כזה, ובמקום לעודד אותנו הם נותנים נתונים שנשמעים לא רציונאליים ואז עוד אומרים שבקרוב יכריחו אותנו לעשות כך...
    איפה החירות שלנו לקבוע בנוגע לקניין שלנו?

iBlog בניית אתרים
    בלוג העוסק בבניית: קידוד אתרים, תכנות אתרים, עיצוב אתרים, מבנה האתר, צד לקוח וכדומה.
    בין היתר ניתן גם למצוא מאמרים על דברים נוספים הקשורים לנושאי המחשב והאינטרנט המגוונים.

בתור מי שעוסק בסטנדרטים והנגשת אתרים מזה כמעט שלוש שנים, שבהן פגשתי אנשים רבים מהארץ ומהעולם שנבצר מהם להשתמש ברשת (במיוחד הישראלית) בשל אי תקינות בסיסית, אני יכול להגיד שלא אכפת לי איך תופסים את התקנות החדשות כל עוד הן ייושמו.

אם תעמיק לכללי ההנגשה הבסיסיים אתה תראה שאין הרבה להוסיף לאתר בכדי לעמוד בהן אם אתה עובד בצורה תקינה (ומהתגובות שלך בפורום אני רואה שאתה אכן עומד בהן, בהצטיינות יתירה. סחטיין).

ההנחיות לנגישות רמה 2 ו-3 הינן המלצות גרידא (אלא אם כן אתה מוסד ציבורי ו/או ממשלתי. במקרה הזה הן חובה, וטוב שכך).

לפעמים יש צורך לכפות חוקים. זה אחד המקרים.

אגב, השתתפתי בכנס נגישות של ארגון השימושיות הישראלי לפני קצת פחות משנה, היו שם כמה הרצאות ואנשים יוצאי דופן שרק העמיקו בי את ההבנה והצורך בהנגשת אתרים. אני אחפש את החומר שחולק ושרשמתי במהלך ההרצאות ואעלה אותו לרשת. מקווה שזה ישפוך עוד קצת אור על העניין.

המשך שבוע נהדר,

חתימה זו עברה על חוקי הפורום: החתימה תכלול עד שלוש שורות טקסט.

משתמש מתמיד Z-E-M-E-R אינו מוערך במערכת הפורומים

לא מודאג מהנושא. לא מאמין שיכפו עלינו לעשות את האתרים יותר נגישים פשוט כי האכיפה פה בדיחה בכל תחום וכך יהיה גם בתחום הזה. דבר נוסף מי בדיוק יבדוק את כל האתרים???

כן, כאן החוק נהייה מעניין מאוד...

מי שיאכוף זאת לא תהיה המדינה או איזשהו איגוד.
    מי שיאכוף זאת תהיה אותה אוכלוסיה שנפגעת מחוסר הנגישות.
    החוק נותן את השוט לאותם בעלי מוגבלויות אשר יוכלו לתבוע ישירות את האתר הבלתי נגיש.

אני מקווה שזה מובן.

נכון שצריך ללכת בעד בעלי מוגבליות, ואני עושה הרבה כדי ללכת לקראתם, אבל אני לא מוכן שזה יהפוך ממחווה טובה לחובה, זה נראה לי ממש לא לעניין.

בנוגע לתקינות, אכן לא קראתי את התקנים הדרושים מתוך כעס שזה דבר שמכריחים אותי לגביו (אני חייב לציין שרואים בהודעה את שינוי הגישה, כי לא ישר ראיתי שהם מכניסים את זה כחוק חובה, והחוק בין היתר יהיה תקף גם עלי, ואין לי סיבה להסכים לדבר כזה, איפה זכות הקניין?), אבל נשמע לי ממש אבסורד שיהיו רמות של דרישות, וקשה לי לראות את עצמי הולך ומקליט את עצמי (גם ככה אני תמיד תומך בפונט דינאמי (שינוי גודל הפונט משפיע אוטומטית על כל האתר, ללא הגבלות גובה), ודעתיש הצבעים יהיו סבירים והגיוניים ופונט אריאל בסיסי, אז למה שיפילו עלי עוד תיק של התאמות ויגידו לי שזה חובה?

אולי הגזמתי בתגובה מתוך חוסר הבנה ואשמח שמישהו יבהיר את זה (אני יוצר קשר לברר את העניין), אבל זה נראה לי ממש חוצפה כל הקטע הזה..

iBlog בניית אתרים
    בלוג העוסק בבניית: קידוד אתרים, תכנות אתרים, עיצוב אתרים, מבנה האתר, צד לקוח וכדומה.
    בין היתר ניתן גם למצוא מאמרים על דברים נוספים הקשורים לנושאי המחשב והאינטרנט המגוונים.

תגובה רישמית:
    שלום איתי,

החובה להנגשת אתרי אינטרנט היא נגזרת של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 1998.

מטרת החוק (כלשונו): "חוק זה מטרתו להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, ולעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו." אני בטוחה שלא נמצא הרבה מתנגדים בחברה הישראלי למטרה זו.

בנוגע לחובת הנגישות – חובה זו מוגדרת בפרק הנגישות של החוק מתוך תפיסה כי נגישות הינה תנאי בסיסי להשתתפות שוויונית ופעילה של אנשים עם מוגבלות בחברה. החוק מגדיר נגישות כך:"אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או המופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם, והכול באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי"

אינני משפטנית, אולם מתוך הגדרת החוק ניתן לראות שחובת ההנגשה היא על שרות ועל מידע המופק במסגרתו. הגופים החייבים בנגישות הינם גופים המספקים שירותים לכלל הציבור. כך שלצורך העניין אם כתבת בלוג או אתר של משחקים שאינו נגיש אני מניחה שאף אחד לא "ירדוף" אותך על כך. עניין נוסף חשוב מבחינת החוק הינו הנושא של "נטל כבד מדי" – לדוגמא אתר קטן שנותן שרות לכלל הציבור אך אינו יכול לעמוד בנטל הכלכלי המחויב מהנגשה.

חובה זו הוכרה גם ע"י האו"ם ורבות מארצות העולם והיא נכללת באמנה הבינלאומית בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות. מדינת ישראל חתמה על אמנת האו"ם בשנת 2007.

הרעיון אם כן הוא להנגיש את השרות והמידע לאנשים עם מוגבלות – יש פה אמירה חברתית חשובה.

אני באופן אישי גאה להיות אזרחית במדינה המכילה אנשים עם מוגבלות (לפחות על פי חוק) ושומרת על זכותם לשוויון תוך מתן מענה לצרכים מיוחדים.

בברכה ,
    גילה גרטל
    יועצת נגישות לאינטרנט

אם יש עורך דין שיכול לשים על העניין אור אני אשמח..
    iBlog בניית אתרים

מכור לפורום TopGun(Alka) is on a distinguished road הסמל האישי שלTopGun(Alka)

לדעתי, אם בונים אתר בנראה בסדר גמור בכל הדפדפנים ולא עושה בעיות וכמובן לא מגריח אף גולש להוריד דפדפן כזה או אחר והוא יוכל לגלוש חופשי, זה מספיק !
    אלמיר מערכות תוכנה,
    העוסקת בשירותי בניית אתרים באינטרנט איכותיים ברמת גימור גבוהה לכלל המגזרים.
    לפרטים נוספים 04-63-63-281

ציטוט פורסם במקור על ידי יובל רז
    כן, כאן החוק נהייה מעניין מאוד...

מי שיאכוף זאת לא תהיה המדינה או איזשהו איגוד.
    מי שיאכוף זאת תהיה אותה אוכלוסיה שנפגעת מחוסר הנגישות.
    החוק נותן את השוט לאותם בעלי מוגבלויות אשר יוכלו לתבוע ישירות את האתר הבלתי נגיש.

אני מקווה שזה מובן.
    לא אתפלא אם אלה יהיו גוגל שיאכפו את זה בצורה מאוד פשוטה
    נגישות=רלוונטיות במנועי חיפוש.
    ותחשבו על זה....

הם כבר עושים חלק מזה עם החדרת הדפדפן החדש שדורש תאימות.
    אוי גוגל, גוגל...

+ הגב לאשכול זה