אז קצת באיחור (היה לי שבוע טיפה מטורף ) אבל...

ברוכים הבאים לפורום פרסום ויראלי ורשתות חברתיות.

אז לפני שנתחיל לפוצץ את הפורום בהודעות...... מה זה בכלל פרסום ויראלי?

פרסום ויראלי הוא סוג פרסום אשר משתמש בתשתית רשתית קיימת כדי להפיץ מותג מסויים. מה שאולי נודע כפרסום "מפה לאוזן" מקבל היום משמעות קצת שונה בעידן של האינטרנט עם השימוש באימייל ולאחרונה בעזרת השימוש ההולך וגובר בעזרת רשתות חברתיות.

סביר להניח שמדי יום רובנו נחשפים לצורת פרסום כזו – אפילו אם אנחנו לא מודעים לכך: כן כן, מדובר בכל אותם מיילים שכולם פשוט אוהבים להעביר אחד לשני כדי להעביר את הזמן בעבודה ומכילים בלי שאנחנו יודעים פרסומות "מחתרתיות". או שיכול אפילו להיות בבלוג שאנחנו מאוד אוהבים לקרוא שמאחוריו עומד בעצם מסע פרסומי, ואותו "בלוגר" שאנחנו אוהבים את הכתיבה שלו וכבר קצת סומכים על המילה שלו בעצם "מוכר" לנו באמצעותו.

(ולמי שחושב שבלוגרים הם "לוחמי חופש הביטוי" – הפתעה לי אליכם. ידידתי – נקראה לה א' – עובדת במחלקת קידום אתרים בחברה עם הרבה מאוד כסף זמין – וחלק מתפקידה הוא לקנות קישורים מבלוגים – קפיטליזם בעיצומו).

מי שטרח ובדק את הערך ודאי גילה שחסר שם איזה דיון לגבי רשתות חברתיות...... ובכן, רשתות חברתיות הן דרך חדשה (יחסית) ומצויינת (מאוד למי שמנצל אותן כראוי) לפרסום ויראלי.

אחת הסיבות שפייסבוק מצליחה כ"כ היא פתיחת הפלטפורמה למפתחים מבחוץ – דבר אשר הביא לפיתוח אפליקציות רבות בנושאים שונים אשר בעזרתם משתמשים יכולים להעביר את זמנם באתר של פייסבוק (שעדיין לא תרגמו את זמן השהייה הארוך של המשתמשים למכונת מזומנים משומנת).

מפתחים רבים של אפליקציות מציבים פרסומות רבות משלהם מובנות בתוך האפליקציות כדי שהם בעצמם יוכלו להניב רווחים. אך בשביל כך הדבר דורש שהאפליקציה שלהם תהיה פופולארית, אז כמובן שהם גם ישתדלו שהיא תהיה פונקציונאלית וממכרת. אך בלי שזה יספיק אני בטוח שכולנו כבר הגענו לשלב שבו נאלצנו להזמין את כל החברים שלנו כדי שיפתחו בפנינו אופציות נוספות.... אכן פרסום ויראלי במיטבו.

מלבד רווחים מפרסומות באפליקציות בפייסבוק, קיימים גם אפליקציות "ללא מטרת רווח" שכל המטרה שלהן היא ליצור להיות חמודה וממכרת כך תכל אחד ירצה אותה בפרופיל שלו. כך בעצם עושות חברות רבות שימוש בפלטפורמה כדי למתג את המוצרים השונים שלהם מבלי שאפילו נשים לב (אני יודע – כבר יצא לי אישית לבנות מספר כאלו).

נכון להיום, פייסבוק היא הרשת החברתית מספר אחד כשזה נוגע לפיתוח מבחוץ. וגוגל מנסה להדביק את הפער לאט לאט עם סביבת המפתחים החדשה שלה לאינטרנט והרשת החברתית שלה (שפופולארית בעיקר בדרום אמריקה).

ומה לגבי שאר הרשתות? האם linkedin היא לא פרסום ויראלי עצמאי לאנשים? האם מקושרים הישראלית לא שולחת הודעות "פרטיות" פרסומיות? נראה שאנחנו רק מגרדים את הקצה כשזה נוגע לפרסום באמצעות רשתות חברתיות...... ועל זה בדיוק יידון הפורום הזה – דרכים, טיפים עצות ואפליקציות למיתוג ויראלי של מותגים.אני מזמין את כולם לשאול כל שאלה שמעניינת אותם ונראית רלוונטית עבורם לנושא.